Grand Prix

Upcoming Dates

  • Nov. 6 & 7 - ECMX Park

  • Nov. 14 - ECMX Park

  • Dec. 4 & 5 - ECMX Park

Contact Us

  • (208) 305-4112

  • 2909 Albright Grade Rd

    Lewiston, ID 83501

  • Contact Via Email

March 6, 2022 & November 6, 2022

Grand Prix Race

Ticket Info

TBD

Ticket Locations

ECMX Park

Times

Gates open at 7:30 am
Sign up at 8:30 am

Team Race Rules

1st team rider does a lap; 2nd team member does a lap and so on. 

Team Classes

  • Amateur Big Bike: Any cc bike
  • Intermediate/Expert Big Bike: Any cc bike
  • Pro (100% Payback): Any cc Bike
  • Rule of 75; Combined age = 75+ years (ID required): Any cc bike
  • Rule of 100; Combined age = 100+ years (ID required): Any cc bike
  • Women's: Any cc bike

Individual Classes

  • Ironman: Any size bike
  • 85cc*
  • 65cc*
  • 50cc*

*Mini Bike Course

November 14, 2021 Results

Team Classes

Pro Team

  • 1. Jon Seehorn/Anthony Johnson

  • 2. Coleman Johnson/Nick Beuchler

  • 3. Kyle Joiner/Luke Suva

  • 4. Ray Amos/Travis Griffiths

  • 5. Chris Cornish/Garrett Flinders

  • 6. Trace Hanson/Justin Walker

  • 7. Trey Robles/Shane Meyer

  • 8. Cole Sullivan/Michael Greene

  • 9. Cody Watkins/Jake Tenold

  • 10. Kiefer Gibson/Eli Gibson

Intermediate/Expert Team

  • 1. Brock Travis/Lincoln Skinner

  • 2. Shawn Stewart/Blake Minier

  • 3. Jeremy Hedrick/Mike Cram

  • 4. Dan Motley/Jared Sanderson

  • 5. Hared Everson/Ryan Jones

Amateur Team

  • 1. River Rogers/Cory Kelley

  • 2. Levi Bowen/Nadin Thompson

  • 3. Jake Potts/Brandon Prey

  • 4. Tanner Henroid/Justin Smith

  • 5. Riley Poxlieter/Cody Poxlieter

  • 6. Oliver Peterson/Mark Calene

  • 7. Jack Phillips/Nick Potts

  • 8. Bryson Flaa/Landen Bell

  • 9. Colton Garber/Brandon Garber

  • 10. Cannon Kaufman/Carter Zinnecke

  • 11. Keen Meeks/Zane Meeks

  • 12. Jason Brainard/Matt Clark

  • 13. Sean Robinson/Hunter Brown

  • 14. Dustin Wells/Wyatt Wells

  • 15. Dylan McCahill/Brodie Waddel

  • 16. Kevin Haag/Anthony Bender

  • 17. Wyatt Cordon/Micah DNF

  • 18. Austin Barnett/Sawyer Barnett DNF

Rule of 75 Team

  • 1. Dylan Julian/Justin Webb

  • 2. Mike Frederick/Tim Taylor

  • 3. Mike Minier/Curtis Tanner

  • 4. Stephen Leddy/Scott Johnson

  • 5. Matt Schaffer/Mike Schaffer

  • 6. Nathan Branting/Sean Riddle

  • 7. Larry Sahlie/Josh Mortensen

  • 8. Ryan Pope/Craig Pope

Rule of 100 Team

  • 1. Damon Broers/Greg Fry

  • 2. Brian Rebles/Kelly Buck

Individual Classes

Ironman

  • 1. Jared Sunberg

  • 2. Dustin James

  • 3. Dale Hardin

  • 4. Dave McCahill

  • 5. Jacob Glover

  • 6. Josh Schaecher

  • 7. Chad Warren

  • 8. Blake Wilson

  • 9. Dan Garber

  • 10. Pete Nelson

  • 11. Porter Waddell

  • 12. Dakota Morris

  • 13. Rachel Winn

  • 14. DNF

  • 15. DNF

  • 16. DNF

  • 17. DNF

  • 18. DNF

  • 19. DNF

  • 20. DNF

85cc

  • 1. Aydan Handran

  • 2. Evan Seehorn

  • 3. Karstan Flaa

65cc

  • 1. Walker Lynas

  • 2. Myelle James

  • 3. Alex Bieker

  • 4. Zeke Adams

  • 5. Dawson Branting

  • 6. Jarred Cromer

  • 7. Kaden Jones

  • 8. Connor Everson

  • 9. Rydge Wilkins

65cc

  • 1. Jared Cromer

  • 2. Aden Carver

  • 3. Kloe Espinosa

  • 4. Drake Payton

  • 5. Cameron Cheff

Thanks to Our Sponsors